konferenca e ambasadoreve ne londer projekt

N veanti konferenca u prpoq t luante rolin e arbitrit ndrmjet fuqive ndrluftuese pr shtjen e shprndarjes s tokave dhe gjithashtu prcaktoi t ardhmen e Shqipris, e cila deklaroi pavarsin gjat Lufts s Par Ballkanike. Gjermania u perfaqesua nga ambasadori Lichnowsky. Ish- i drguari i BE-s pr Kosovn Ambasadori Wolfgang Petritsch e ka cilsuar propozimin franko-gjerman si nj hap t ndrmjetm drejt njohjes reciproke ndrmjet Kosovs dhe Serbis. Pafuqia e Konferencs s Londrs pr t siguruar zbatimin e vendimeve mbi kufijt e Shqipris u dha shkas Austro-Hungaris dhe Italis t lidhnin, m 8 maj 1913, nj marrveshje t fsheht, me ann e s cils parashikonin mundsin e pushtimit t Shqipris me forcat e tyre t armatosura, duke e ndar territorin e saj n dy pjes t barabarta. Politika amerikane me presidentin Klinton e dominoi trsisht Perndimin kur shkputi shqiptart e Kosovs nga Serbia. Qeveria serbe, nga ana tjetr, prfshinte n listn e krkesave t saj edhe krahinat shqiptare t Kosovs si dhe tokat e banuara nga shqiptar n Maqedoni. Tirana zyrtare duhet ti paraqes krkes Brukselit q Parlamenti Evropian t miratoj nj rezolut me t ciln do ti krkonte falje kombit shqiptar n Ballkan pr vendimet antishqiptare t Kongresit t Berlinit, t Konferencs s Ambasadorve n Londr dhe t Konferencs s Paqes n Paris. Prve ksaj, Konferenca e Londrs vendosi t mos prfillte asgj nga gjith sa mund t bhej brenda n Shqipri pr organizimin e shtetit shqiptar me forcat e vendit. Kur u krijuan shtetet e Malit t Zi, t Serbis dhe t Greqis, Shqipris ju grabitn rreth 5.000 km2 territore t banuara kryesisht me shqiptar ortodoks. * * * Tokat shqiptare u prdorn nga Fuqit e Mdha si monedh kmbimi pr t fashitur kontradiktat e tyre n kt zon dhe pr t knaqur pretendimet e shteteve ballkanike. shtja u diskutua n dy aspektet e saj kryesore: Monarkia e dyfisht ishte vet nj konglomerat popujsh e kombesh n t cilin mohohej parimi i kombsis. 1 Min Read. Britania u prfaqsua nga ministri i jashtm i saj Grej (Edward Grey, 1st Viscount Grey of Fallodon, 25 prill 1862 7 shtator 1933), i cili ishte bashkrendues i punimeve t Konferencs s Londrs. Sipas disa studiuesve, nn sundimin serb kan mbetur 24.000 km2 territor shqiptar. Fuqit e Mdha nuk e njohn asnjher qeverin e Vlors. Konferenca e ambasadorve n Londr, mbajtur n 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe si "Konferenca e Paqes n Londr", ishte nj takim ndrkombtar i gjasht Fuqive t Mdha t asaj kohe: Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia . Theksohej edhe fakti se kryengritjet e vazhdueshme shqiptare kundr sundimit turk ishin nj kontribut i rndsishm n shtjen e prbashkt t popujve t Ballkanit. Projekt Tema: Konferenca e Paqes ne Paris ne vitin1919. Konferenca e Paqes 1919 revistakuvendi org. PROJEKT 14 pikat Klevis Xhyra Academia edu. N rrethana t reja, t krijuara nga shembja e sundimit osman n Ballkan, Shqipria merrte rndsi t veant n politikn ballkanike: pr Austro-Hungarin, si nj gardh q do t pengonte shtrirjen e sllavizmit n Gadishull dhe si nj ur pr t dal n Selanik; ndrsa Edhe pse morn shum toka t banuar nga shqiptar, aleatt ballaknik mbetn t paknaqur nga kongresi, dhe menjher filluan Luftn e Dyt Ballkanike. Nga fundi i prillit t vitit 1913, garnizoni turk i Shkodrs kapitulloi. poems about making mistakes and learning from them Plstico Elstico. N lidhje me kufijt Konferenca vendosi n parim q Shqipria autonome t kufizohej n Veri me Malin e Zi e n Jug me Greqin. Pasuria Natyrore E Trevave Shqiptare pdfsdocuments2 com. Numri i prgjithshm i popullsis shqiptare t trungut etnik dhe t brezit ansor arrinte kshtu n 1.515.000. Prej tyre, pjesa m e madhe hyri nn zgjedhn e Serbis gati 20.000 km2. Ky vendim i Konferencs, ndonse e vuloste dshtimin e planeve shoviniste t qeverive fqinje pr coptimin e plot t Shqipris, ishte nj hap prapa n krahasim me vendimet e Kuvendit t Vlors dhe binte n kundrshti me zhvillimin e ngjarjeve n Shqipri, prej nntorit e ktej. Nj projekt-hart e dyt iu paraqit Konferencs nga Rusia e cila parashikonte nj cungim t madh t tokave t Shqipris. Prve ktyre, n viset e brezit ansor banonin edhe rreth 185 mij shqiptar, q nuk prbnin shumicn e popullsis s vendit n kto vise. Theksohej edhe fakti se kryengritjet e vazhdueshme shqiptare kundr sundimit turk ishin nj kontribut i rndsishm n shtjen e prbashkt t popujve t Ballkanit. andrew dennis mcbride; delonte west championship ring; haidilao dipping sauce recipe; barney miller pilot cast; mount forest family health team; residential tenancy branch login; Konferencs s Ambasadorve n Londr i paraqiti nj Memorandum edhe Qeveria e Vlors. Konferenca e Ambasadoreve, 1913 Kufijte e Ballkanit ruajten pothuajse gjate ketij shekulli, trajten qe ju dha atyre Konferenca e Ambasadoreve me 1912-1913, ne Londer. Kuptohet, duke dal n mbrojtje t t drejtave t shqiptarve, Vjena aspironte ti realizonte synimet e veta n Ballkan. Mali i Zi ngulte kmb si m par pr aneksimin e Shkodrs me rrethe dhe krkonte q si kufi i tij me Shqiprin t caktohej lumi i Matit ose t paktn Drini, deri te derdhja e tij n Adriatik. Ktu u ndeshn, si krkesat e palve t interesuara drejtprsdrejti, ashtu edhe pikpamjet e Fuqive q qndronin prapa tyre. Si pasoj e padrejtsive historike ndaj shqiptarve, sa ka shqiptar n Ballkan, po aq ka edhe n ngulimet historike t shqiptarve dhe n diaspor n Evrop, n Turqi, n ShBA, n Australi etj. Konferenca e Ambasadorve q filloi n Londr m 17 dhjetor 1912 zgjati deri n maj t vitit 1913. Kombi shqiptar nuk mund t vuante fatin e sundimit turk n Ballkan. ne emer te perfaqesuesve te popullsise te te kater vilajeteve shqiptare, -duke perfs hire edhe ate te J .. te banuar ne shumicen e tij dermuese nga Shqiptaret. Disa muaj m von, u vendos prgjysmimi i trojeve shqiptare dhe fati i Shqipris. M 15 korrik 1913 u paraqit n Konferenc nj projekt i ri austro-italian, sipas t cilit, derisa t caktohej princi q do t qeveriste Shqiprin, Fuqit e Mdha do t duhej t bazoheshin n autoritetet kombtare t Shqipris. Vetm zri i Shqipris mbetej pa u dgjuar, pr arsye se formula e pavarsis vazhdonte t mos prfillej dhe Qeveria e Vlors mund t vepronte pak a shum nga jasht, pa e obliguar fare Konferencn dhe Fuqit pjesmarrse. Trevat shqiptare Zeri YT. okollata zvicerane n Korn e vitit 1909, Ata po shkaktojn trmete me arm nga hapsira, nj, Alfred ako : Nuk do ta beoni kurr, far ritet t, Gjermania krkon nj puntor special me pag rreth njqind, Reja me 75 vjet nuk ndalet, zgjedhet trajner i ekipit, Sergi Roberto mbetet te Barcelona deri m 2024, Pioli vlerson ndikimin e Ibrahimoviit te Milano, Natasha Kandiq: Hiqni barrikadat, ndrpritni lojrat e, BE sjep dat pr marrveshjen, Stano: kjo u takon palve,, Forcat pro serbe fituan zgjedhjet lokale n Podgoric dhe, A i bjn mir organizmit turshit? Natyrisht, qe kufijte e sotem te vendit tone kane rezultuar si nje vendim i padrejte nga Konferenca e Ambasadoreve ne Londer, e cila u mbajt ne ne vitin 1913. . Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet n Londr, m 17 dhjetor 1912, nn kryesin e prhershme t ministrit t jashtm anglez Grej. Bashk me kolegun e tyre francez, edhe prfaqsuesit e Anglis dhe t Rusis e kundrshtuan prerazi njohjen e Qeveris s Vlors. Me kufijt q u caktuan n Londr, brenda Shqipris u prfshi afrsisht gjysma e trojeve dhe e popullsis shqiptare. Paris 1919 Traktati i Versajes YouTube. Tani jo vetm Austro-Hungaria dhe aleatt t saj t Lidhjes Tripalshe (Gjermania dhe Italia), por edhe Rusia me Fuqit e tjera t Antants (Britania dhe Franca), filluan t bnin trysni mbi shtetet ballkanike pr t rishikuar synimet e tyre ndaj trojeve shqiptare. Konferenca e Londrs u ndoq nga delegatt e vendeve t Ligs ballkanike, prfshir Perandorin Osmane dhe Greqin, e cila nuk kishte nnshkruar armpushim. Vui paralajmroi. Nga trungu i atdheut grshrt e rrobaqepsve t mbledhur n Londr, si u shpreh shtypi i kohs, shkputn krahinat m pjellore dhe q kishin qen vatra t rndsishme t Lvizjes kombtare. Kjo trysni bri q Italia t ndryshoj qndrimin rreth shtjes s Shkodrs dhe t rreshtohej n ann e Vjens. Kjo dshmon se shqiptart nuk e kishin t definuar interesin strategjik kombtar. Por, kjo prkrahje nuk arriti deri n njohjen zyrtare t Qeveris s Vlors nga ana e Austro-Hungaris dhe e Italis. Politikn miope apo dritshkurtr t kombit shqiptar e dshmon fakti se pas Lufts s Dyt Botrore, Tirana, n emr t ideologjis marksiste-leniniste dhe t internacionalizmit proletar u lidh me Moskn e tiranit Stalin. Nj propagand e till mund t shihet sidomos n librin famkeq Arnauti i Velike sile, Beograd 1913, t mjekut, shkrimtarit, politikanit, kryeministrit t Serbis dhe ministrit t punve t jashtme Vlladan Gjorgjeviqit (1844-1930). Tani jo vetm Austro-Hungaria dhe aleatt t saj t Lidhjes Tripalshe (Gjermania dhe Italia), por edhe Rusia me Fuqit e tjera t Antants (Britania dhe Franca), filluan t bnin trysni mbi shtetet ballkanike pr t rishikuar synimet e tyre ndaj trojeve shqiptare. Nga ana tjetr, Rusia cariste i bnte llogarit e veta. Ambasadort ia njohn Serbis t drejtn q t kishte nj dalje tregtare n det nprmjet nj skele shqiptare t lir dhe asnjanse. Numri i prgjithshm i popullsis shqiptare t trungut etnik dhe t brezit ansor arrinte kshtu n 1.515.000. Eduard Grej, duke folur m 12 gusht 1913 n Dhomn e Komunave, lidhur me caktimin e kufijve t Shqipris nga Konferenca e Londrs, deklaroi: Un e di fare mir se kur gjithka do t bhet e njohur, kjo zgjidhje do t jap shkas pr kritika t mdha nga kushdo q e njeh vendin qllimi kryesor ka qen t ruhej marrveshja ndrmjet vet Fuqive t Mdha n t mir t paqes n Evrop. Rikomponimi i harts politike t gadishullit duhej br, jo n nivel t ambasadorve, por n nivel t prfaqsuesve m t lart t Fuqive t Mdha, me pjesmarrjen e Qeveris s Prkohshme t Vlors. You cannot print contents of this website. T vonuar historikisht, dihej qart se Evropa e krishter do ti konsideronte shqiptart, asgj m shum se mbetje turke n Ballkan, prues t interesit turk, arab dhe persian n Gadishull dhe popull q do t funksiononte me sistem oriental t vlerave. Pr problemet e shumta q kishin lindur n marrdhniet ndrkombtare me mbarimin e Lufts s Par Botrore, ishte e domosdoshme thirja e nj Konference ndrkombtare prandaj n janar t vitit 1919 u mblodh n Versaj nj Konferenc ndrkombtare n t ciln morn pjes mbi tredhjet shtete. Rrjedhimisht, Konferenca e Ambasadorve n Londr, pr shqiptart duhet t jet jolegjitime. Konferenca u mor gati krejtsisht me shtjen e kufijve t Shqipris. Italia ndrkaq, n qndrimet e Fuqive t Antants lidhur me caktimin e kufijve jugor t Shqipris n dobi t Greqis, shihte prekjen e interesave strategjik t saj, ndaj nguli kmb pr pranimin e projektit t vet, t pranuar edhe nga Vjena. Fuqit e tjera, me prjashtim t Rusis, e pranuan kt propozim, t bindura se prania e Turqis n pjesn perndimore t Ballkanit, tanim ishte e pamundur. . Pes Fuqit e Mdha t Evrops u prfaqsuan nga ambasadort e tyre n Londr: Austro-Hungaria u prfaqsua nga ambasadori Mensdorf (Count Albert von Mensdorff-Pouilly-Dietrichstein, 5 shtator 1861 15 qershor 1945). Kjo faqe sht redaktuar pr her te fundit m 16 tetor 2022, n orn 22:35. GazetaBlic. Por, jo t gjitha Fuqit e Mdha mbajtn q n fillim nj qndrim mohues ndaj Qeveris s Prkohshme. Kambon, veprimtarin e vet diplomatike e paraqiti n veprn e tij Correspondence 1870-1924, Grasset, Paris 1940. N kto rrethana Austro-Hungaria i njoftoi Fuqit e tjera se do t largohej fare nga Konferenca e Londrs, po qe se nuk arrihej marrveshje pr tia ln Shkodrn Shqipris. Der Standard: Kosova dhe Serbia pranojn nj marrveshje t re- por nuk bien dakord pr asociacionin. T shqetsuara pr fatet e paqes evropiane, kancelarit e Fuqive t Mdha zhvilluan bisedime t fshehta pr afrimin e pikpamjeve dhe pr gjetjen e zgjidhjeve t pranueshme. Kuptohet, duke dal n mbrojtje t t drejtave t shqiptarve, Vjena aspironte ti realizonte synimet e veta n Ballkan. Gjermania u perfaqesua nga ambasadori Lichnowsky. Rast i rrall n historin e bots. Italia ndrkaq, n qndrimet e Fuqive t Antants lidhur me caktimin e kufijve jugor t Shqipris n dobi t Greqis, shihte prekjen e interesave strategjik t saj, ndaj nguli kmb pr pranimin e projektit t vet, t pranuar edhe nga Vjena. N lidhje me kufijt, n seancn e saj t par, Konferenca mori vetm vendime t prgjithshme. Por, kjo prkrahje nuk arriti deri n njohjen zyrtare t Qeveris s Vlors nga ana e Austro-Hungaris dhe e Italis. * * * LONDER- Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet n dhjetor t 1912-s, duke vazhduar deri m 29 korrik 1913. Shqiptart kurr nuk duhet t lejojn e t bhen regio inferiores e Turqis n Ballkan. Ajo pati disa ndrprerje t diktuara nga rifillimi i Lufts Ballkanike. Kufijt e rivendikuar nga pala shqiptare niseshin nga kufijt e athershm t Malit t Zi dhe do t prfshinin, bashk me rrethet prkatse, Pejn, Mitrovicn, Prishtinn, Preshevn, Kumanovn, Shkupin, Tetovn, Gostivarin, Dibrn, Manastirin, Kosturin, Mecovn dhe Janinn. Projekti qndronte brenda caqeve t vendimit t 17 dhjetorit 1912 dhe akoma parashikonte suzerenitetin turk mbi Shqiprin. Ajo ngarkoi Austro-Hungarin dhe Italin, si nj lshim pr interesat e tyre t posame n Shqipri, q t hartonin dhe t paraqitnin nj projekt t hollsishm t organizimit t shtetit autonom shqiptar. shtja u diskutua n dy aspektet e saj kryesore: - caktimi i kufijve. Konferenca e Londrs u ndoq nga delegatt e vendeve t Ligs ballkanike, prfshir Perandorin Osmane dhe Greqin, e cila nuk kishte nnshkruar armpushim. Ajo mund t ket qen prcaktuese e t ardhmes s Shqipris mbi pavarsin e vendit, por si dihet nga ktu Shqipria doli e prgjysmuar n kufijt e saj. N Konferencn e Londrs nuk morn pjes shtetet e interesuara drejtprsdrejti: as Shqipria, as aleatt ballkanik. Un e theksova prsri se z. Cambon e pat tepruar kur pat thn as ne nuk e njohim Shqiprin dhe shtova se pas mendjes sime nuk pat marre q se prfilli . Prmbajtja sht n disponim nprmjet licencs. Q n ditn e par t punimeve t saj, Konferenca e mori n shqyrtim shtjen shqiptare. Pr t siguruar ekzistencn, shqiptart u detyruan t emigrojn pr n Evrop dhe n ShBA. E: [email protected] If you require help or any further information, please call Ashley on the number above and he will be happy to help. Pol Kambon e pohon . Qeveria serbe, nga ana tjetr, prfshinte n listn e krkesave t saj edhe krahinat shqiptare t Kosovs si dhe tokat e banuara nga shqiptar n Maqedoni. Diskutimet kishin pamjen e nj ballafaqimi t drejtprdrejt ndrmjet prfaqsuesve t Austro-Hungaris dhe t Rusis, t cilt u grindn pr do qytet a krahin shqiptare t veriut. Ajo ishte pr nj coptim t ri t tokave shqiptare dhe pr ndarjen e tyre ndrmjet shteteve fqinje. Gjetja e nj platforme disi t bashkrenduar pr shtjen shqiptare n bisedimet e fshehta, bri t mundur edhe marrveshjen e Gjasht Fuqive pr mbledhjen e prfaqsuesve t tyre n Londr, e cila do t shqyrtonte problemet kryesore t shtruara nga Lufta Ballkanike. shtja u diskutua n dy aspektet e saj kryesore: - e ardhmja politike e Shqipris; dhe Konferenca filloi punimet n dhjetor 1912 n St James's Palace nn drejtimin e Sir Edward Grey. Ndryshe, mund t prsritet historia. me Konferencen e Ambasadoreve (shih). dhe ekonomike ,fuqite e ballkanit zbarkuan ne Londer ne 1912 ,ku qe mbledh Konferenca e Ambasadoreve . [2], M 30 maj 1913, konferenca kishte rimarr punimet dhe nnshkroi Traktatin e Londrs, nj marrveshje sipas s cils Perandoria Osmane hiqte dor nga t gjitha territoret n perndim t kufirit Enos-Midia. Gjermania u prfaqsua nga ambasadori Lihnovski (Karl Max, Prince Lichnowsky, 8 mars 1860 27 shkurt 1928). 109 vjet m par filloi punimet Konferenca e Londrs, n t ciln pas disa muajve u vendos prgjysmimi i trojeve shqiptare dhe fati i saj. Gjermania u perfaqesua nga ambasadori Lichnowsky. Fjalimi i Gjergj Fishts n Konferencn e Paqes n Paris. A mban dikush prgjegjsi pr coptimin e trojeve shqiptare n Ballkan?! Stream 02 shikimi i gjynaheve nga kndi i kaderit (caktimit) the new song from hoxh qndrim jashari. Madje, ajo edhe quhej burg i popujve. Austro-Hungaria u prfaqsua nga ambasadori Mensdorff (Count Albert von Mensdorff-Pouilly-Dietrichstein, 5 shtator 1861 15 qershor 1945); Gjermania u prfaqsua nga ambasadori Lichnowsky (Karl Max, Prince Lichnowsky, 8 mars 1860 27 shkurt 1928); Italia u prfaqsua nga ambasadori Imperiali (Guglielmo Imperiali di Francavilla, 1858-1944); Franca u prfaqsua nga ambasadori Cambon (Pierre Paul Cambon, Paris, 20 janar 1843 1924), i dekoruar me Kryqin e Madh t Legjionit t Nderit, antar i Akademis s Shkencave t Francs. Shumicn drmuese (rreth 95%) e prbnin shqiptart, kurse pakica prbhej nga minoritete t vogla greke (2,6%), vllahe (2,1%) dhe maqedonase (0,3%). Menu. * * * Xhelal Zejneli: KONFERENCA E AMBASADORVE N LONDR (17 dhjetor 1912 maj 1913) II. Pas ksaj, vmendja e ambasadorve u prqendrua n organizimin e brendshm t shtetit shqiptar dhe n krijimin e nj Komisioni Ndrkombtar t Kontrollit. M 8 maj 1913 Vjena dhe Roma ia paraqitn projektin Konferencs. M t interesuara n kt shtje ishin tri Fuqit: Austro-Hungaria, Italia dhe Rusia. N t shtroheshin krkesat e ligjshme t Shqipris. ?Si e izoluam Sadik Premten n Paris n ditt e. Konferenca e Paqes n Paris 24 gusht 1946 n ambientet e. Free Download Here Me hapjen e punimeve t Konferencs s Ambasadorve n dhjetor 1912, mbrriti n Londr edhe nj delegacion i qeveris s Vlors, i kryesuar nga Ismail Qemali. Ne te gjitha ndermarrjet per ndryshimin e kufijve Ballkanik, ajo e Londres mbetet padyshim me decizivia. Pas shum diskutimesh, m 29 korrik 1913, ambasadort morrn nj vendim formal pr t njohur Principatn e Shqipris si shtet sovran t pavarur nga Perandoria Osmane. Dy t parat ishin pr nj Shqipri autonome ose t pavarur e me kufij sa m t gjer, por nn ndikimin e tyre. Ndaj gjysms s kombit shqiptar q mbetn jasht trungut t mmdheut Shqipris, pushtuesit dhe grabitqart serb, grek, malazias dhe sllavo-maqedonas ndoqn politik kolonialiste, politik aparteidi dhe gjenocidi, politik shkombtarizuese apo asimiluese, politik t kolonizimit t tokave shqiptare, politik t shfrytzimit apo t eksploatimit, politik dbimi dhe deportimi pr n Anadolli. KDPolitik. Shqipria n Konferencn e Paqes n . Shqiptart kurr nuk do tia dalin ti prmirsojn padrejtsit historike ndaj tyre, pa e msuar historin e vet kombtare. Ishte kjo politik e burgjeve, e hetuesve, e gjyqtarve, e prokurorve, e gardianve, e xhandarve, e milicve, e spiunve, e syrvejuesve, e prgjuesve, e shpifsve, e militarve, e paramilitarve, e krimit dhe e kriminelve. N kundrshtim t hapur me parimin e kombsis dhe t vullnetit t popullsive vendase, nga trungu i Shqipris u shkputn Kosova dhe tokat e Shqipris lindore (t quajtura Maqedoni perndimore). Konferenca e Paqes 1919 kur Papa Benedikti XV mbrojti. Italia merrte rolin kryesor gjat diskutimit t kufirit n jug. BalkanWeb. Italia u prfaqsua nga ambasadori Imperiali (Guglielmo Imperiali di Francavilla, 1858-1944). Njsia etnokulturore e gjeopolitike e Shqipris n kuadr t Perandoris Osmane nga mesi i shekullit XVII, ka pasur nj territor rreth 120.000 km2. Sipas tij, Shqipria duhej t ishte nj kurban i domosdoshm n altarin e paqes evropiane. Ky vendim i dhuroi Greqis Epirin Jugor, nj tok t banuar historikisht nga shqiptar etnik. Q n ditn e par t punimeve t saj, Konferenca e mori n shqyrtim shtjen shqiptare. Konferenca e Ambasadorve i filloi punimet n Londr, m 17 dhjetor 1912, nn kryesin e prhershme t ministrit t jashtm anglez Grej. Q n fund t dhjetorit e n fillim t janarit, qeverit e shteteve aleate t Ballkanit ia paraqitn Konferencs pikpamjet mbi ndryshimet territoriale, q duhej t bheshin n Gadishull pas lufte. Prve ktyre, n viset e brezit ansor banonin edhe rreth 185 mij shqiptar, q nuk prbnin shumicn e popullsis s vendit n kto vise. Qyteti u pushtua nga trupat malazeze dhe kjo shkaktoi nj pshtjellim t ri n Konferencn e Londrs dhe n kancelarit evropiane. shooting in worcester, ma 2021 two electric meters, one property nz konferenca e ambasadoreve ne londer projekt. Kufinjte e Ballkanit ruajten pothuajse gjate ketij shekulli trajten qe ju dha atyre konferenca e Ambasadoreve ne 1912-1913, ne Londer. E ndar n katr copa (pas vitit 1945 n gjasht copa), Shqipria gjat tr shekullit XX ishte nj gjysm shtet i brisht, e cila, si para Lufts s Dyt Botrore, ashtu edhe pas saj, skishte se si t mos hynte n diktatur. Ajo prpiqej t shtrinte ndikimin e vet n Ballkan nprmjet zmadhimit t shteteve sllave. Pastaj djali im, ti nuk e din se me sa pak mshir qeveriset sot bota". Krahas ktyre krkesave, t mbshtetura mbi parimin e kombsis, aleatt ballkanik shfaqn edhe pretendime, t nxitura nga lakmit shoviniste. M 29 korrik 1913 Shqipria u njoh nga Konferenca e Ambasadorve si principat sovrane, duke prjashtuar do lidhje vartsie nga Perandoria Osmane. Deri n kt koh shtja ishte diskutuar jasht konferencs, sidomos ndrmjet Italis dhe Austro-Hungaris, t cilat kishin prcaktuar q m par qndrimin e prbashkt q do t mbanin n konferenc. Derisa Kuvendi i Vlors e kishte shpallur shkputjen e Shqipris nga Turqia dhe pavarsin e saj t plot, Konferenca e Londrs vendosi ta linte at ende n kuadrin e Perandoris, duke ia njohur vetm t drejtn e autonomis s brendshme. N nj mas m t vogl, nn at t Greqis rreth 4000 km2 dhe t Malit t Zi rreth 2000 km2. Qeveria ruse nga ana e saj, ngulte kmb tani pr suzerenitetin e sulltanit mbi Shqiprin. Gjat bisedimeve n prapasken u prcaktuan grosso modo, zgjidhjet e kompromisit: Rusia hoqi dor nga plani i saj pr ndarjen e t gjitha tokave shqiptare ndrmjet aleatve fitimtar (Serbis, Greqis, Bullgaris dhe Malit t Zi) dhe u pajtua me iden e krijimit t nj shteti shqiptar. Konferenca e Ambasadoreve, 1913. Kafshet ne rrezik zhdukje ne Shqiperi DETYRA KURSI ESE. Mirpo, kjo gjendje nuk u mor parasysh nga ana e Fuqive t Mdha. Edhe Serbia, njsoj si Greqia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Rusia, prhapte n kancelarit evropiane propagandn se shqiptart nuk jan vese mbetje turke n Evrop, se shqiptart nuk kan luftuar pr liri dhe pavarsi nga Perandoria Osmane, por se kan qen vasal t saj, se shqiptart funksionojn me vlera e tradita turke, arabe dhe persiane, se shqiptart jan prues t natyrshm t interesave turke, arabe dhe iraniane n Ballkan dhe n Evropn e krishter. Ishte kjo politik e burgjeve, e hetuesve, e gjyqtarve, e prokurorve, e guardianve, e xhandarve, e milicve, e spiunve, e syrvejuesve, e prgjuesve, e shpifsve, e militarve, e paramilitarve, e krimit dhe e kriminelve. Nga trungu i saj u shkputn krahina t tra (Kosova n veri, amria n jug), t cilat, jo vetm prfaqsonin trevat bujqsore m pjellore me nntokn shum t pasur, por edhe kishin qen vatra t rndsishme t lvizjes kombtare dhe kishin dhn kontribut t muar n luftn me arm pr lirimin e vendit nga zgjedha osmane. KONFERENCA E PAQES NE PARIS SHQIPNIA 29 7 Proletari. Afrimi ndrmjet Vjens e Roms i shtyri Fuqit e tjera, prfshir dhe Rusin, t kaprcenin ngurrimet, t ndrhynin n mnyr m energjike n Cetin, me qllim q trupat malazeze t largoheshin nga Shkodra. Konferenca e ambasadorve n Londr, mbajtur n 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe si "Konferenca e Paqes n Londr", ishte nj takim ndrkombtar i gjasht Fuqive t Mdha t asaj kohe (Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia dhe Italia).Austro-Hungaria u perfaqesua nga ambasadori Memdsdorf. M 29 korrik 1913 Shqipria u njoh nga Konferenca e Ambasadorve si principat sovrane, duke prjashtuar do lidhje vartsie nga Perandoria Osmane. Kjo i dha jet dhe shtjes kombtare shqiptare, ribashkimit t trojeve etnike shqiptare t coptuara n 1913-n. Konferenca filloi punimet n shtator 1912 n St James's Palace nn drejtimin e Sir Edward Grey.Sesionet e tjera t konferencs vazhduan m 16 dhjetor 1912, po u ndrpren pa . Gjymtimi territorial i Shqipris pati pasoja t rnda n jetn ekonomike t shtetit shqiptar. [4] - 40% e popullsis shqiptare u la jasht kufijve t Principats s Shqipris. Si u hap shkolla e par shqipe n Tetov? Franca u prfaqsua nga ambasadori Kambon (Pierre Paul Cambon, Paris, 20 janar 1843 1924), i dekoruar me Kryqin e Madh t Legjionit t Nderit, antar i Akademis s Shkencave t Francs. N vitin 1999 Ushtria lirimtare e Kosovs, e mbshtetur nga ShBA-ja e liroi Kosovn prej kolonialistve serb. Kombi shqiptar n Ballkan ka t drejt q shtjen e Konferencs s Londrs ta shtroj para Gjykats s Hags, duke ngritur padi kundr politiks antishqiptare ruse, q n Konferenc u mbshtet nga prfaqsuesit e Francs dhe t Britanis. M 19 mars 1913, prfaqsuesi i Italis paraqiti n Konferenc projektin e bashkrenduar austro-italian. Aleatt ballkanik (Serbia, Greqia, Bullgaria dhe Mali i Zi) kishin t drejt ti formulonin zyrtarisht krkesat e tyre (sidomos ato territoriale) n nj konferenc tjetr q u mbajt n t njjtn koh n Londr, pra n Konferencn e Paqes ndrmjet shteteve ballkanike fitimtare dhe Turqis s mundur. SHQIPERIA 1878-1944 DEKLARATE E GRUPIT KOMUNIST TE SHKODRES, DHJETOR 1938 ( Me rastin e 14 vjetorit te marrjes se pushtetit nga Mbreti Ahmed Zogu) . Monarkia e dyfisht ishte vet nj konglomerat popujsh e kombesh n t cilin mohohej parimi i kombsis. Austro-Hungaria u perfaqesua nga ambasadori Memdsdorf. Shqiptart, me vendimet antishqiptare t Kongresit t Berlinit (1878), t Konferencs s Ambasadorve n Londr (1912-1913) dhe t Konferencs s Paqes n Paris (1919) u bn i vetmi popull n rruzullin toksor q kufizohet me vetveten, prkatsisht q ka pr fqinj vetveten. * * * Gjat gjith punimeve t saj lidhur me kufijt e Shqipris, Konferenca e Ambasadorve nuk i prfilli asnjher aspiratat dhe interesat e popullit shqiptar. Sipas Vjens, shteti i ri shqiptar do t ishte element i ekuilibrit t ri n Ballkan. Marrveshja e arritur gjat takimeve paraprake, ndrmjet dy kundrshtarve kryesor lidhur me shtjen shqiptare, shrbeu si nj baz pr nj veprim diplomatik t prbashkt t Gjasht Fuqive (Gjermanis, Austro-Hungaris, Italis, Britanis s Madhe, Francs dhe Rusis) ndaj aleatve ballkanik Serbis, Greqis, Bullgaris dhe Malit t Zi. Ky artikull sht rreth Pr artikuj t ngjashm shiko: Konferenca e Londrs (19121913) (disambiguation), Lufta e par dhe e dyt Ballkanike si dhe Konferenca e Londrs (1912-1913), https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Konferenca_e_Londrs_(19121913)&oldid=2485775.

React Native Expo Image Cache, Undermethylation And Caffeine, Articles K